9 Ιανουαρίου 2012

Κολοσσιαία παράσταση…!

Κολοσσιαία παράσταση…!Είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και φροντίζει σε κάθε αγωνιστική να θυμίζει για το γιατί. Ο Κολοσσός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι στο Περιστέρι επικρατώντας με 66-46.

Ειδικότερα δε στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά ήταν σαν να έπαιζαν δίχως αντίπαλο. Κάτι που άλλωστε αποδεικνύει και το 8-21 επιμέρους σκορ και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα (16-42 σκορ ημιχρόνου).
Ο Κολοσσός φρόντισε να χτυπήσει το Περιστέρι στο βασικό του πλεονέκτημα. Την άμυνα. Παίζοντας και ίδιοι σπουδαία άμυνα, υποχρέωσαν το Περιστέρι σε μακρινά και κάποιες φορές βεβιασμένα σουτ. Τα 1/11 τρίποντα του Περιστερίου στα πρώτα 12′ επιβεβαιώνουν την αστοχία των γηπεδούχων.
Σε αυτό το σημείο ο Κολοσσός «φρόντισε» να τρέξει ένα σερί 18-0 και συνολικό επιμέρους σκορ 24-2 μέσε σε περίπου δέκα αγωνιστικά λεπτά και στο 17′ προηγούταν ήδη με +27 (10-37)!
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε, αλλά αυτή η διαφορά έμοιαζε ακατόρθωτο να καλυφθεί. Το Περιστέρι δεν κατάφερε να μαζέψει πολύ τη διαφορά, ωστόσο δεν την άφησε και να ξεφύγει.
Βέβαια στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός έφθασε να προηγείται ακόμα και με +32 (30-62). Το παιχνίδι είχε κριθεί οπότε οι δύο προπονητές άρχισαν να δοκιμάζουν παίκτες και σχήματα. Το Περιστέρι βρήκε την ευκαιρία να τρέξει ένα 11-0 και να μαζέψει τη διαφορά (41-62) ως και το τελικό 46-66.
Ο Κολοσσός, μία αγωνιστική πριν από το τέλος του πρώτου γύρου συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή και πλέον την ερχόμενη Τετάρτη υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη στο Περιστέρι αρχίζουν να «βγαίνουν» τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το τμήμα και πλέον… τραβιέται και το σεντόνι των καλών αποτελεσμάτων που τα κάλυπτε.
Τα δεκάλεπτα: 8-21, 16-42, 30-53, 46-66
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου, Καυκής 3, Γιαννόπουλος, Μανωλόπουλος 16 (2), Σκοτ 9 (2), Έντουαρντ 6, Πέτρουλας 5, Μότσνικ 7 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 3 (1), Χάτεν 4, Πάνος 6, Γεωργαλλής 8 (2), Ασημακόπουλος 6, Μπόικιν, Χαρίσης 13, Τσάμης 15 (2), Χόπσον 6, Κομποδιέτας 5 (1), Δανάς, Αγγελάκος.